Choroby wieku dziecięcego- Ospa Wietrzna

CZYM JEST OSPA WIETRZNA?
Ospa wietrzna- to choroba zakaźna, typowa dla wieku dziecięcego. Jest wywoływana przez wirusa ospy. Bardzo łatwo jest się nią zarazić, jeśli do tej pory na nią nie chorowaliśmy. Większość z nas (szacuje się, że prawie 90% populacji) przechodzi ospę w dzieciństwie i kojarzy tę chorobę z fioletowymi plamami po gencjanie. Przebieg ospy wietrznej jest indywidualny, ale zwykle u zdrowych dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym nie jest niebezpieczny.

JAKIE SĄ OBJAWY TEJ CHOROBY?
Objawy ospy wietrznej u dzieci to, przede wszystkim, gorączka i charakterystyczne dla tej choroby zmiany skórne - różowe plamki (mogę pojawić się wraz z gorączką lub dwa, trzy dni później), które zamieniają się w grudki, a następnie na ich szczycie pojawiają się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. W kolejnej fazie płyn mętnieje, a w miejscu pęcherzyków tworzą się krosty. Trzeba pilnować, aby dziecko ich nie drapało (maluchowi ciężko jest się powstrzymać, czuje nieustanne swędzenie). Krosty przekształcają się w brunatne strupki, które odpadną, nie zostawiając śladów.
Wysypka najczęściej pojawia się najpierw na tułowiu, a następnie na policzkach, ramionach, skórze głowy i udach. Czasem atakuje także okolice oczu i ust. Pojawia się stopniowo, po kilku dniach ciało malucha usiane jest świeżymi pęcherzykami i strupkami. Gorączce i krostom towarzyszy także ogólne rozbicie - dziecko uskarża się na ból głowy, jest marudne i osłabione.

JAK ULŻYĆ DZIECKU W CHOROBIE?
Jeśli dziecko zachoruje, starajmy się łagodzić dolegliwości związane z ospą. Przede wszystkim w pierwszej fazie, gdy dziecko mocno gorączkuje, podawajmy mu leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w dawkach zalecanych przez producenta.

Uwaga, przy tej chorobie nie należy podawać ibuprofenu!

Gdy pojawi się swędząca wysypka, należy skórę smarować zalecanymi przez lekarza preparatami lub gencjaną. Warto to robić przede wszystkim przed snem, bo podczas snu temperatura ciała się podnosi, przez co uczucie swędzenia narasta, więc maluch odruchowo się drapie. Malcowi pomogą też kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu lub sody oczyszczonej (łyżeczka na litr wody) albo rozgotowanego siemienia lnianego. Można również zrobić nasiadówkę w ciepłej wodzie z dodatkiem rumianku, to doskonały sposób na złagodzenie wysypki w okolicach intymnych.
Ważne jest dbanie o higienę - oprócz regularnych pryszniców, konieczna jest częsta zmiana pościeli i bielizny (dziecko w czasie choroby bardzo się poci) i obcinanie paznokci na krótko. Na noc można ewentualnie zakładać malcowi rękawiczki, by nie mógł się drapać.
Jeśli swędzenie będzie wyjątkowo dokuczliwe, lekarz może zapisać leki przeciwhistaminowe oraz uspokajające, które pozwolą mu spokojnie przespać noc.

JAK SIĘ ZARAŻAMY?
Wirus ospy namnaża się przez dwa, trzy tygodnie - nie daje o sobie znać, by uderzyć z ogromną siłą. Jak długo trwa ospa wietrzna? Jawny okres choroby to 10-14 dni. To w tym czasie chory zaraża - zaczyna na 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki, kończy, gdy przyschną już wszystkie wykwity. Pediatra zapewne zaleci, aby dziecko zostało w domu aż do ustąpienia objawów, co zwykle trwa dwa tygodnie.
Ospa wietrzna roznosi się drogą kropelkową, aby zachorować trzeba mieć kontakt z nosicielem wirusa (a więc osobą chorą na ospę wietrzną lub półpasiec). Chociaż najłatwiej zarazić się dotykając chorej osoby, wystarczy, że przebywamy z nią w jednym pomieszczeniu.

POWIKŁANIA PO OSPIE:
Na powikłania ospy szczególnie narażone są dzieci z niedoborami odporności, w tym w szczególności dzieci leczone immunosupresyjnie z powodu nowotworów lub innych przewlekłych chorób. Należy jednak podkreślić, że poważne powikłania w przebiegu ospy mogą wystąpić nawet u dziecka do tej pory zupełnie zdrowego i nieobciążonego żadnymi czynnikami ryzyka.
Wśród możliwych powikłań ospy należy wymienić:
⦁ Rozległe nasilone zmiany skórne z ropnymi powikłaniami miejscowymi – zakażenie skóry szczepami gronkowca, grożące uogólnieniem się infekcji gronkowcowej (posocznica).
⦁ Ospowe zapalenie móżdżku – powikłanie wygladające bardzo niepokojąco, objawiające się nasilonymi zaburzeniami równowagi, aż do całkowitej niemożności wstania z łóżka. Szczęśliwie to powikłanie nie pozostawia trwałych następstw i ustępuje samoistnie.
⦁ Zapalenia płuc, zapalenia stawów, śródmiąższowe zapalenia nerek – powikłania rzadkie, ale potencjalnie niebezpieczne.
⦁ Objawy okulistyczne – zmiany ospowe mogą powstawać na skórze powiek oraz w spojówkach. Niekiedy powstają także na rogówce prowadząc do zapalenia rogówki ze zmianami bliznowatymi w tęczówce. Wymaga to specjalistycznego leczenia okulistycznego, ponieważ grozi trwałymi następstwami.
⦁ Zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC) – infekcja wirusem ospy może w pewnych przypadkach wyzwolić kaskadę reakcji zapalnej prowadzącą do ciężkiego wstrząsu z niewydolnością wielonarządową. Jest to stan zagrożenia życia.
⦁ Powikłania zakrzepowo-zatorowe, w tym udary niedokrwienne mózgu. Ospa zwiększa predyspozycję do zmian zakrzepowych. W przebiegu tej infekcji opisano przypadki zatorów tętnic mózgu prowadzące do poważnych objawów neurologicznych. Piszący te słowa na własne oczy widział ciężki udar mózgu w przebiegu ospy wietrznej u kilkumiesięcznego niemowlęcia - zakończony niestety śmiercią dziecka.

Przedszkolowo.pl logo