Odra

Odra jest wysoce zaraźliwą infekcją układu oddechowego wywoływaną przez wirusa. Jest to choroba zakażna, która może rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z osobą zarażoną, a także kontakt ze śluzem i śliną. Osoba chora zakaża poprzez uwalnianie śliny w czasie kaszlu i podczas kichania. Picie z jednej szklanki i jedzenie wspólnym widelcem również zwiększa szanse na zarażenie się odrą. Dzięki szczepieniom udało się zminimalizować ilość zachorowań na odrę, jednak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 2,6 miliona osób, które nie otrzymały szczepionki, umiera co roku z powodu tej choroby. Odra nadal prowadzi do śmierci dzieci na całym świecie, a WHO informuje, że większość ofiar odry ma mniej niż 5 lat. Jak rozpoznać objawy odry?

Objawy odry
Objawy odry są dosyć charakterystyczne. Chorobie towarzyszy gorączką i najczęsciej: kaszel, katar i zapalenie spojówek. Objawy pojawiają się od 7 do 10 dni po zakażeniu wirusem.

Objawy obejmują:
- katar,
- suchy kaszel,
- zapalenie spojówek lub opuchliznę powiek,
- łzawienie oczu,
- światłowstręt lub nadwrażliwość na światło,
- kichanie,
- czerwoną wysypkę,
- plamy w jamie ustnej, na wewnętrznej stronie policzków i gardła,
- bóle całego ciała.

Gorączka może być niska lub wysoka, spadać, a następnie wzrastać, gdy pojawi się wysypka. Ta natomiast pojawia się po ok. 3-4 dniach od wystąpienia pierwszych objawów i trwa najczęściej przez tydzień. Brunatna wysypka przeważnie pojawia się za uszami i rozprzestrzenia po głowie, twarzy i szyi. Po kilku dniach zaczyna pojawiać się na całym ciele, łącznie z nogami i pośladkami.

KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA? Jeśli podejrzewasz, że masz odrę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Jeśli nie otrzymałeś szczepionki przeciw odrze i masz styczność z osobą zarażoną, udaj się do lekarza. Szczepionkę przeciwko odrze można otrzymać w ciągu 72 godzin od kontaktu, aby zapobiec zakażeniu. Nie każdy może korzystać ze szczepienia, przeciwwskazaniem jest m.in. ciąża. Należy również obserwować dziecko i skontaktować się z lekarzem, gdy objawy odry zaostrzają się, gorączka jest wysoka i utrzymuje się.

Powikłania po odrze
Powikłania po chorobie są dosyć powszechne. W grupie ryzyka znajdują się osoby z osłabionym układem odpornościowym m.in. chorzy na AIDS i białaczkę, a także bardzo małe dzieci i dorośli powyżej 20. roku życia. Seniorzy są znacznie bardziej narażeni na powikłania po grypie niż zdrowe dzieci powyżej 5. roku życia.

Powikłania mogą obejmować:

- biegunkę,
- wymioty,
- infekcje oka,
- infekcje dróg oddechowych, takie jak zapalenie krtani i zapalenie oskrzeli,
- trudności w oddychaniu,
- infekcje ucha, które mogą prowadzić do trwałej utraty słuchu.
Przedszkolowo.pl logo