Wakacyjne zagrożene- kleszcze

Miesiące od marca do października to czas, kiedy pojawienie się kleszcza u dziecka, jak również u osoby dorosłej, staje się bardzo prawdopodobne. Choroby powodowane przez te pajęczaki mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego warto wiedzieć, jak chronić się przed kleszczami, jak usunąć je z ciała i jakie objawy mają choroby, które przenoszą

Objawy:
Wielu pacjentów po ukąszeniu przez kleszcza zauważa objawy lekkiego przeziębienia, bóle głowy i kończyn, uczucie ogólnego rozbicia, rzuty gorączki, czasami powiększenie węzłów chłonnych, ale nie wiążą ich z ukłuciem kleszcza. Objawy te nie różnią się od objawów typowych dla infekcji grypowej.

Także te ogólne objawy, występujące w pojedynczych przypadkach, obserwowane są w pierwszym stadium:
- bóle brzucha,
- bóle mięśniowo-stawowe,
- obrzęki stawów,
- kaszel,
- biegunka,
- zapalenie dróg chłonnych (czerwona linia, jak przy zakażeniu krwi),
- wymioty,
- spadek masy ciała,
- wzmożone wypadanie włosów,
- zaburzenia rytmu serca,
- mrowienie w obrębie kończyn górnych i dolnych,
- bóle mięśni, więzadeł i ścięgien (fibromialgia),
- sztywność karku,
- bóle pleców,
- zaburzenia połykania,
- wzmożona potliwość,
- ataki zawrotów głowy
- uczucie suchości w gardle,
- nudności.

Jeżeli wczesne stadium przebiega niezauważone i przede wszystkim, nieleczone, to wzrasta ryzyko przejścia infekcji w stadium przewlekłe (trzecie) z ciężkimi następstwami. Za przewlekłe uważa się z reguły wszystko, co trwa dłużej niż 6-12 miesięcy. Często borelioza zostaje prawidłowo zdiagnozowana dopiero w zaawansowanym stadium, ponieważ wiele początkowych objawów traktowanych jest jako nieszkodliwe zaburzenia, a przejściowe dolegliwości są lekceważone.

Choroby przenoszone przez kleszcze
Kleszczowe zapalenie mózgu - choroba w początkowym okresie może zostać nierozpoznana, bo objawy są mało charakterystyczne. Jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego, która może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych i psychicznych. Objawy: grypopodobne, po których następuje okres bezobjawowy choroby. Po tym czasie może pojawić się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych z objawami zapalenia korzeni nerwowych. Hospitalizacja może trwać nawet kilka miesięcy, a leczenie i rehabilitacja wiele lat. Przeciwko KZM można się zaszczepić!
Borelioza z Lyme przenoszona jest z małych gryzoni, jeleni, saren, zajęcy na kleszcze i dalej człowieka. W pierwszym etapie choroby mogą pojawić się objawy grypopodobne, a następnie gorączki, poty, dreszcze, fale gorąca, zmęczenie, ociężałość, dolegliwości stawowe, drętwienie kończyn lub tylko palców, bóle i skurcze mięśni, tiki mięśni twarzy lub innych mięśni, kołatanie serca, skoki ciśnienia, porażenie nerwów, w tym np. twarzowego (opadanie kącika ust), objawy podrażnienia lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych i zapalenie mięśnia sercowego.
Babeszjoza: przebieg choroby podobny jest do malarii. Chorobę roznoszą kleszcze oraz psy. Przebieg wywoływanej choroby może być ciężki, a nawet śmiertelny. Objawy: gorączka, osłabienie. W pełnoobjawowych przypadkach dochodzi do hemolizy wewnątrznaczyniowej oraz występowania w erytrocytach wtrętów w kształcie krzyża, pierścienia, gruszki lub kropli. Leczenie polega na podawaniu leku przeciwpasożytniczego, a także quininy lub klindamycyny.
Anaplazmoza - biologicznym żywicielem zarazków są małe gryzonie, z których zakażenie przenoszone jest na kleszcze i dalej człowieka.  Jest to ostra choroba gorączkowa, rozpoznawana głównie na Podlasiu. Objawy: grypopodobne, gorączka, ból głowy, krwawienia z przewodu pokarmowego, zapalenie płuc. Leczenie: doksycyklina lub rifampicyna.
Bartonelozy - zarazki bytują w organizmie wsze głowowej i odzieżowej oraz pchłach kocich. Z roku na rok wykrywa się więcej zakażeń, co jest wynikiem lepszej diagnostyki. choroby te dotykają głównie małe dzieci i ludzi starszych, mających kontakt z kotami.  Objawy: choroba kociego pazura, zapalenie węzłów chłonnych, choroby zapalne oczu.
Gorączka Q - przenoszona jest przez kleszcze z bydła, kóz, owiec, psów, kotów. Źródłem zakażenia są wydaliny i wydzieliny zwierząt, narządy wewnętrzne, surowe skóry. Objawy: atypowe zapalenie płuc, gorączka, bóle mięśni, ból głowy, zapalenie wątroby, zapalenie wsierdzia. Do grupy ryzyka należą hodowcy bydła, owiec i kóz, służby weterynaryjne, pracownicy rzeźni i garbarni.
Tularemia - przenoszona przez kleszcze z królików, zajęcy, wiewiórek i szczurów. Źródłem zakażenia poza kleszczami są  tkanki zwierząt, woda, kurz. Objawy: postać wrzodziejąco-węzłowa, węzłowa, oczno-węzłowa, płucna: śródmiąższowe zapalenie  płuc. Do grupy ryzyka nalezą myśliwi, hodowcy zwierząt futerkowych, pracownicy garbarni, kucharze, rolnicy, pracownicy laboratoriów i turyści.
Tibola - cechą charakterystyczną tych zakażeń jest pojedyńczy strup w miejscu ukłucia przez kleszcza na skórze owłosionej głowy, któremu towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych okolicy szyi. Gorączka i zaczerwienienie występują u około połowy chorych.

Kleszcz u dziecka: jak go usunąć?
Jeśli zauważysz kleszcza u dziecka, możesz sama go usunąć z jego ciała. Powstaje, więc pytanie jak wyjąć kleszcza?
Weź pęsetę, spróbuj złapać pajęczaka jak najbliżej skóry i pewnym ruchem złap go za główkę i wyciągaj do góry. Wybierz jak najbardziej zakrzywioną pęsetę.
Zamiast pęsety możesz użyć specjalnych przyrządów do usuwania kleszczy, dostępnych w aptekach. Są one łatwe w użyciu i nie pozostawiają fragmentów kleszcza w ciele.
Trzymając kleszcza po usunięciu w pęsecie, przyjrzyj się, czy został wyciągnięty cały. Jeśli nie, pozostałe jego fragmenty wyjmij w ten sam sposób. Po usunięciu kleszcza u dziecka zmiażdż go nogą - będziesz mieć pewność, że został zabity. Kleszcze potrafią przetrwać nawet bez dostępu tlenu i wody.
Miejsce, z którego kleszcz został wyciągnięty zdezynfekuj wodą utlenioną lub spirytusem.
Warto także wiedzieć, w jaki sposób NIE usuwać kleszcza u dziecka:
Nie smaruj miejsca, w którym jest kleszcz żadnymi tłuszczami. Kleszcz zacznie wymiotować i ryzyko zakażenia będzie jeszcze większe.
Łap kleszcza tylko za główkę, złapanie za brzuch grozi jego pęknięciem i rozprzestrzenieniem się zakażenia.
Nie usuwaj kleszcza z ciała rękami - istnieje duże ryzyko, że nie wyciągniesz całego pajęczaka, a jego części pozostaną w ciele.

Co robić, by dziecko nie zostało ukąszone
- Tzw. działania niespecyficzne, czyli stosowanie repelentów, ubranie z długim rękawem, czapka, nie gwarantują ochrony przed pojawieniem się kleszcza u dziecka i u dorosłego - dodaje prof. Joanna Zajkowska.
Nie znaczy to jednak, że nie należy ich stosować. Przeczytaj, jakie sposoby pomogą ci uniknąć zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki. Należy podjąć następujące środki ostrożności i wybierać takie rozwiązania jak:
Długie ubrania i nakrycie głowy, które na pewno zmniejszą ryzyko ukąszenia przez kleszcza, jednak nie zminimalizują go całkowicie. Najlepiej dobierać jasne kolory ubrań, by, gdyby kleszcz się na nich znalazł, łatwiej było go zauważyć i usunąć z odzieży.
Przed każdym spacerem z dzieckiem, a także regularnie w jego trakcie, spryskuj je repelentami przeznaczonymi specjalnie do zapobiegania pojawienia się kleszcza u dziecka. Na rynku dostępne są specjalne spraye, płyny, kremy. Repelenty należy nanosić najczęściej co 3-4 godziny. Czas ich działania zależy od konkretnego preparatu.
Przed spacerem z dzieckiem zamontuj w jego wózku moskitierę, która utrudni kleszczowi dostanie się do środka.
Kleszcze najchętniej kąszą rano i popołudniami, więc na spacer wybieraj się w godzinach okołopołudniowych.
Pamiętaj, że kleszcze znajdują się nie tylko w gęstych lasach, ale również miejskich parkach, a nawet w trawie czy krzakach, w zaroślach, nad rzekami. Najlepiej unikać więc chodzenia bezpośrednio po nich - wybieraj wyznaczone w ich pobliżu ścieżki.
Pewnym zabezpieczeniem przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest specjalne szczepienie, które kosztuje około 70-130 zł. Należy wykonać trzy takie szczepienia. Można je podawać dzieciom, które ukończyły 1. rok życia. Szczepionka zapewnia niemal 100-procentową ochronę przed kleszczowym zapeleniem mózgu.
Przedszkolowo.pl logo