Wysypka bostońska

Wysypka bostońska

Choroba bostońska jest wywoływana przez wirusy Coxackie, które są przenoszone przez ślinę, kał i mocz. Bostonka jest niezwykle zaraźliwa – do zakażenia może dojść np. na skutek dzielenia zabawek z osobą zainfekowaną, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie umyła ona rąk po skorzystaniu z toalety. Pierwsze objawy choroby bostońskiej pojawiają się zazwyczaj około 3–5 dni po zarażeniu.
Symptomy choroby bostońskiej początkowo mogą być mylone z ospą wietrzną. Na skórze dłoni, lstóp oraz w obrębie jamy ustnej pojawiają się wypryski, które przybierają formę pęcherzy wypełnionych surowiczym płynem. Nie występują one jednak na całym ciele i mają tendencję do zlewania się. Maluch nie musi także uskarżać się na dokuczliwy świąd skóry
Chorobie bostońskiej utrzymującej się około 7–10 dni towarzyszy zazwyczaj gorączka i ból gardła. W niektórych przypadkach złe samopoczucie jest potęgowane przez biegunkę oraz nudności i wymioty.

Choroba bostońska - objawy:

Do typowych objawów choroby bostońskiej należą:

•  wypryski na stopach, dłoniach i w obrębie jamy ustnej, utrzymujące się od 7-10 dni;

•  gorączka do 39 st. C, najczęściej krótkotrwała, mijająca po około 2-3 dniach;

•  wysypka może pojawić się też na pośladkach, genitaliach i w pachwinach.

Chorobie towarzyszy ogólnie złe samopoczucie, pęcherze surowicze w gardle i jamie ustnej często przekształcają się w owrzodzenia i nadżerki, powodując ból przy przełykaniu.

Co zrobić, kiedy podejrzewasz chorobę bostońską u dziecka?

Gdy podejrzewasz, że twoje dziecko może mieć objawy bostonki, skonsultuj się z pediatrą. Trzeba to zrobić głównie po to, by lekarz wykluczył inne, groźniejsze choroby, którym towarzyszy wysypka (np. odrę, różyczkę czy wcześniej wspomnianą ospę).

Jak leczyć chorobę bostońską?

Choroba bostońska rzadko powoduje powikłania. Zwykle ustępuje w ciągu 10 dni. Nim to nastąpi, z powodu pęcherzyków w gardle, malec może mieć problemy z jedzeniem. Nie zmuszaj go do niego, a jedynie proponuj letnie, delikatne, niekwaśne potrawy, np. kisiel, zupę krem z kurczaka i marchewki, kaszkę na mleku. Jeśli dziecko ma gorączkę, podawaj mu dużo napojów (najlepiej letniej wody, bo soki podrażnią gardło). A w razie potrzeby zastosuj leki przeciwgorączkowe z paracetamolem lub ibuprofenem. Te ostatnie mają też działanie przeciwzapalne, co ułatwia leczenie zmian skórnych.
Przedszkolowo.pl logo